Strona główna > Aktualności > Treści

2016 nagrody CAMX

Dec 24, 2016

Zwycięzcy corocznej sile o łącznej sile, niezrównanej innowacji CAMX Awards zostali ogłoszeni na sesji generalnej CAMX 2016, a produkty nagrodzone pochodzą z szybko rozwijających się rynków motoryzacyjnych i architektonicznych. Zwycięzcą w kategorii Siła łączonej był koncepcja "Multi-Material Decklid Concept" dostarczona przez Continental Structural Plastics (CSP, Auburn Hills, MI, USA). Pokrywa bagażnika, mieszcząca znakowany znakiem towarowym TCA Ultra Lite forma do formowania blachy (SMC), a wewnętrzna wewnętrzna masa z włókna węglowego (RTM), waży zaledwie 5,5 kg, co stanowi 13% oszczędności masy na podobnym aluminiowym pokładzie. Kiedy otrzymał nagrodę, dyrektor ds. Badań i rozwoju firmy CSP Mike Siwajek przyznał, że technologie materiałowe i technologiczne w pokładzie pokładowym nie są technicznie nowe, ale podkreśliły, że zostały połączone w nowe sposoby, aby sprostać wyjątkowym wyzwaniom. "Łącząc wszystkie te technologie i znów robiąc coś starego" - podsumował - "mamy szansę naprawdę wpłynąć na przemysł motoryzacyjny".

W kategorii Niezrównane innowacje, laureatem nagrody CAMX był "System ogrodzenia fasadowego FRP odpornego na pożar dla wysokich budynków", złożony przez firmę Kreysler & Associates (American Canyon, CA, USA). System okładzin, zastosowany w niedawnym odkryciu w Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco (SFMOMA, San Francisco, CA), wskazuje na największe architektoniczne wykorzystanie tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami (FRP) w amerykańskim budynku. Wymagało to więcej niż 700 paneli, a niektóre o wielkości 1,5 m szerokości 9 m długości, łącznej 7804 m 2 na profilowanej fasadzie 10-kondygnacyjnej i były pierwszym systemem kompozytowym, który mógłby przejść rygorystyczne testy przeciwpożarowe w celu wykorzystania ponad czwartą historię.

Prezes firmy Bill Kreysler przyjął nagrodę, ale szybko przyznał się do swoich pracowników, którzy dzielą ten zaszczyt, pomagając fasadę SFMOMA w rzeczywistości. Firma Kreysler złożyła również apel do publiczności, która przyczyni się do przyspieszenia rozwoju i aplikacji kompozytów, angażując się w ACMA lub SAMPE. "Zrobisz tę organizację silniej, jeśli wolisz," powiedział. "Zawsze czuję, że mam więcej niż dałem".

Innowacje OOA

W technologiach wytwarzania i przetwarzania, dwie prezentacje techniczne i sesja panelowa obejmowały innowacje pozakomórkowe (OOA) - stosunkowo nowy trend, który przy niższych kosztach może przynieść niższy poziom kosztów. Demonstracja nadmuchiwanego, składanego wzmacniacza ciśnienia do obróbki kompozytów pozarowej autoklawu przy użyciu BMI prepreg zdobyła nagrodę za wybitne osiągnięcia techniczne. Steven Scarborough z ILC Dover (Frederica, DE, USA) był głównym autorem i prezenterem; Steve Slaughter i Jason Varnum z Scaled Composites LLC (Mojave, CA, USA) byli współautorami.

ILC zbudował wstępnie wzmacniacz ciśnienia dla amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego jako tunel nadmuchiwany o ciśnieniu 5,1 m, który zawierał oddychające powietrze, a następnie uszczelnił je przed trującymi gazami. Ubranie powiedział, że to widzi, jako duży piec do utwardzania kompozytów. Skalowane kompozyty budują wszystkie swoje samoloty bez autoklawu - w tym wszechstronny Voyager, który latem lotu po całym świecie bez przerwy w 1984 roku i SpaceShipOne, który wygrał Ansari XPRIZE w 2004 roku.

Skręcana płyta kompozytowa o wymiarach 40,6 cm do 50,8 cm służy do utwardzania pod ciśnieniem 15 psig wewnątrz wzmacniacza nacisku, z użyciem włókna węglowego Toray T400-800, z włókna szklanego Solvay Cycom 5250-4HT BMI prepreg i AGY 6781 S2, z 5250-4 BMI prepreg Systemów. Wybrano żywicę BMI, ponieważ trudniejsze jest OOA niż epoksyd. Projekt wytworzył laminat w przemyśle lotniczym, tj. <1% pustych=""> Proponowane zastosowania obejmują naprawę samolotów w terenie i produkcję nożyków wiatrowych.

Laboratorium Badawcze Kara Storage, Laboratorium Badań Lotnictwa (Wright-Patterson AFB, OH, USA) moderowało panel Wybranej sesji, który rozpatrywał aplikacje OOA i ich potencjalny wpływ na wzrost. Panelistami byli Jim Martin ( Globe Machine Manufacturing Co. , Tacoma, WA, USA); Randy Johnsen ( polimery specjalistyczne Solvay , Tempe, AZ, USA);

Doug Decker (Northrop Grumman, Falls Church, VA, USA); Sean Johnson ( TenCate Advanced Composites , Morgan Hill, CA, USA); I Timotei Centea (Centrum Kompozytorów MC Gill, Uniwersytet Południowej Kalifornii, San Diego, Kalifornia, USA). Paneliści zgodzili się, że należy opracować nowe systemy materiałowe z dobrym żywotnością i stabilnością OOA i nadaje się do inspekcji nieniszczącej. Solvay i inni dostawcy pracują nad nowymi żywicami i innymi materiałami przeznaczonymi dla OOA. Procesy OOA są postrzegane jako czynniki umożliwiające łączenie struktur, ale niektórzy panelista sugerują, że mogą nie być gotowi na produkcję dużych samolotów.

Pilar Lopez (Airbus, Toulouse, Francja) zaprezentowała swoje prace w powiązaniu konstrukcji pierwotnych i drugorzędnych z naprawami związanymi z OOA dla A350 XWB. Dzięki uszczegółowionym rozwiązaniom naprawy wiązania strukturalnego OOA zbadała możliwości wiązania z wykorzystaniem dedykowanych materiałów naprawczych lub oryginalnych materiałów produkcyjnych, z pracami naprawczymi w przenośnych salach sypialnych lub przenośnych hangarkach namiotowych nadmuchiwanych. Dwa gatunki materiału zostały zakwalifikowane, a testy wykazały, że naprawy klejone mogą być skuteczne.