Strona główna > Aktualności > Treści

CAMX 2016 Pokaż raport

Dec 24, 2016

W ciągu trzech krótkich lat Composites i Advanced Materials Expo (CAMX) przekształciły się w największe imprezy kompozytowe w Ameryce Północnej, największym rynku kompozytów. CAMX oficjalnie rozpoczął 27 września sesję ogólną obejmującą trzech twórczych i wizjonerskich mówców, którzy stosowali kompozyty w nowe i przekonujące sposoby, które obiecują zmienić sposób myślenia o komunikacji, transporcie i architekturze. Około 1700 showgoers wypełniło salę, aby usłyszeć świadectwo o wysokiej użyteczności kompozytów jako materiału do rozwiązywania problemów.

Wizjonerzy tworzą nowe kontrakty terminowe

Pierwszym z nich był Daniel Preston, dyrektor generalny i dyrektor techniczny Luminati Aerospace (Calverton, NY, USA), nowa firma zajmująca się łączeniem internetowym z wszystkimi częściami świata. On i jego zespół rozwijają, wśród wielu produktów i technologii, pojazdy bezzałogowe o dużej wysokości i długiej wytrzymałości (HALE), które zbierają energię z wiatru i słońca, aby utrzymać się na wysokościach. Pojazdy te będą budowane zautomatyzowanymi technikami układania, stosując kompozyty z włókna węglowego dostarczone przez firmę Hexcel (Stamford, CT, USA).

Z powodu konfliktu harmonogramu, Preston nie mógł osobiście uczestniczyć w CAMX, ale pojawił się za pośrednictwem wideo. Skomentował swój wczesny sukces jako student (college w wieku 12 lat, ukończył studia w wieku nastolatków) iw biznesie (sprzedał swój pierwszy interes i "wycofał się" w latach dwudziestych), a co za tym idzie, na wysiłek HALE, który Został poproszony przez "duży dot-com", który dążył do zapewnienia dostępu do internetu do słabo zaopatrzonych regionów na całym świecie. Rezultatem jest V0-Substrata, samolot złożony z energii słonecznej i wiatrowej, pilotowy, oparty na złożonych samolotach, który ma nadzieję Luminati, wkrótce będzie pracował nad HALE.

Następnym krokiem był Gregory Haye, dyrektor generalny Local Motors (Knoxville, TN, USA), który nadzoruje jego rozwój pojazdów zbudowanych z zaawansowanych materiałów za pomocą wielkoformatowych metod produkcji dodatków, mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.

Haye chodził uczestników sesji poprzez implikacje Lokalnego Motora "dążyć do mniej" mantra, której celem jest przemyślenie paradygmatu projektowania i rozwoju pojazdów silnikowych. Lub Haye stwierdził: "Pojazd, jak wiadomo, musi umrzeć". Haye podkreśliła pragnienie Lokalnego Motoru, aby skrócić proces rozwoju pojazdów za pomocą narzędzi opartych na technologii cyfrowej, które umożliwiają szybkie wytwarzanie narzędzi i bezpośrednie produkcje - procesy wykonane przy użyciu dodatkowej technologii produkcji; W szczególności Cincinnati Inc. (Cincinnati, OH, USA) Big Area Additive Manufacturing (BAAM), która wykorzystuje pocięty ABS wzmocniony włóknami węglowymi. Haye omówił także prace Lokalnego Silnika, które dopiero trzy miesiące - Olli, wielosilnikowy, autonomiczny mini-bus, zaprojektowany z myślą o masowej transporcie miejskim.

Pakiet zawierał Greg Lynn, właściciel Gregm Lynn FORM (Los Angeles, CA, USA). Lynn jest liderem w dziedzinie świeżych, funkcjonalnych i nietypowych konstrukcji z materiałów kompozytowych
Według magazynu Forbes, 10 najbardziej wpływowych architektów żyjących dzisiaj, patrz fotografia i opis.

Podobnie jak Preston i Haye, Lynn jest bardzo zmotywowana do budowania nowych paradygmatów opartych na zastosowaniu kompozytów. W architekturze, zauważył, kompozyty oferują możliwość formowania i adaptacji niemożliwe ze stali i aluminium. W efekcie stały się możliwe zakrzywione konstrukcje nośne, przynosząc nową dynamikę w domu iw budownictwie. Wyzwaniem, jak twierdzi, jest to, że wielu architektów i projektantów utknęło w paradygmatach, które polegają na starszych materiałach i starają się dopasować kompozyty, aby pasowały do tego myślenia. "Jeśli myślisz o belkach kompozytowych, jak myślisz o belkach stalowych, to jest błąd", powiedział, dodając: "W rzeczywistości, jeśli myślisz o belkach kompozytowych w ogóle, stracisz".