Strona główna > Aktualności > Treści

Najciekawsze z Cyclitech 2016

Dec 24, 2016

Przemysł rowerowy otworzył w dniu 6 grudnia cyklę Cyclitech 2016 International Conference on Bicycle Technology, wspólnie z JEC i SPE, we współpracy z Union Cycliste Internationale (UCI, Aigle, Szwajcaria). Po cyklu Cyclitech 2015 w Belgii tegoroczne spotkanie w hotelu Marriott w Newport Beach, w stanie Kalifornia, zostało zaprezentowane wraz z prezentacją Marka Barfielda, kierownika technicznego w UCI, w sprawie uproszczenia przepisów projektowych.

Producenci rowerów wprowadzają nowe pomysły projektowe do UCI w celu przeglądu i dyskusji, a UCI zaleca nowe przepisy. Nowe wzory muszą odpowiadać podstawowej definicji roweru jako pojazdu o dwóch kołach o jednakowej średnicy, z przednim kółkiem i tylnym kołem napędzanym systemem pedałów i łańcuchem. Rower powinien być rozpoznawany jako rower i zbudowany z dwóch trójkątów.

Tematem konferencji była optymalizacja - bezpieczeństwo, testowanie, materiały kompozytowe i procesy produkcyjne. Znaczenie kontroli jakości zostało podkreślone. Większość wad konstrukcji kompozytowych - w tym przypadku ramy rowerowe, widelce, kierownice i inne elementy - są niewidoczne, dopóki nie uda się. A awaria w warunkach prędkości i warunków drogowych doświadczanych w dzisiejszej dziedzinie rowerowej może być katastrofalna nie tylko na rowerze, ale także na jeźdźca.

  • Zostało to uzgodnione przez kilku prelegentów, że należy opracować nowe standardy, aby były zgodne z aktualnym użytkowaniem jeźdźca.

  • W przypadku nowych konstrukcji zaleca się analizę FEA w połączeniu z CAD w celu określenia parametrów materiału i zoptymalizowania przestrzeni projektowej. Producenci zostali ostrzeżeni, aby nie polegać wyłącznie na modelowaniu z arkuszy danych materiałowych, ale aby przeprowadzić rzeczywiste testy, aby zatwierdzić modelowanie.

  • Włókno tkackie TeXtreme firmy Oxeon, włókno termoplastyczne wysokiej sprawności Innegra Technologies, materiały kompozytowe Lamborghini / Gemini Forged Composite Carbon Fiber SMC i Rein4ced inżynieryjne wzmocnienia włókien stalowych konsultantów były wśród różnych produktów prezentowanych w celu poprawy wydajności roweru i kontroli kosztów.

  • Materiały z kauczuku zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa i prędkości zostały przedstawione przez Koroyd i Giro Sport Design.

  • Kilku mówców zaprezentowało różnorodność urządzeń i procedur testowania NDI, dostępnych w celu wykrycia rozwarstwienia, porowatości, pustych przestrzeni i innych usterek w wytwarzanych częściach przed wysłaniem ich na drogę.

  • Określono również włókna węglowe z recyklingu, głównie otrzymane z nieutwardzonej żywicy epoksydowej prepregu, jako odpowiedniej taniej opony dla rowerów.

Konferencja zakończyła sesją pytań i odpowiedzi z Gregiem LeMondem, trzykrotnym zwycięzcą Tour de France i założycielem LeMond Composites (przez połączenie Skype, podczas gdy LeMond nie był w stanie uczestniczyć). Jego ostatnie dwa wyścigi Tour de France były na rowery z włókna węglowego, a LeMond wyraził podobieństwo do włókna węglowego.

Teraz firma LeMond podpisała umowę licencyjną z Oak Ridge National Laboratory (ORNL, Oak Ridge, Tenn.) Za niedrogie włókno węglowe ORNL. LeMond buduje obiekt w Oak Ridge, aby produkować produkty z włókna węglowego dla rowerów, motoryzacyjnych i innych rynków komercyjnych z tego niedrogiego włókna węglowego. Jego celem jest dostarczenie produktów zawierających węgiel do rynków spoza nieparzystego rynku i zbudowanie bazy danych dla odpowiednich żywic.