Strona główna > Aktualności > Treści

Senvion pozyskuje technologię kompozytową RodPack na łopatki turbiny wiatrowej

Dec 24, 2016

Producent turbiny wiatrowej Senvion (Hamburg, Niemcy) nabył od firmy NEPTCO Inc. (Pawtucket, RI, USA) technologię kompozytową RodPack do produkcji ostrz. Materiał jest już używany w ostrzu dla Senvion 6.2M152 i ma być zintegrowany z przyszłymi projektami ostrza turbin na lądzie i na morzu.

Technologia RodPack składa się z utwardzonych pultruded prętów umieszczonych na włókninie. Zastępuje standardowe tkaniny szklane stosowane w kołpakach z łopatkami wiatrowymi i umożliwia optymalizację ostrzenia oraz szybszą i lepszą produkcję ostrza. Technologia ta będzie dostępna wyłącznie w turbinach Senvion. Senvion pracuje obecnie nad współtworzeniem maszyny w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych RodPack.

Andreas Nauen, CEO w Senvion, mówi: "Stała poprawa naszych turbin i ich efektywność jest dla nas kluczowa. Naszym zamiarem jest użycie najlepszych i najwyższej jakości materiałów i produktów dostępnych na rynku. Przejęcie RodPack jest logicznym krokiem do osiągnięcia tego celu ".

RodPack ma 9% lepsze właściwości materiałowe niż szkło o wysokiej wytrzymałości i 20% lepsze niż standardowe szkło jednokierunkowe. Stwarza to potencjał w projektowaniu ostrza o wyższych wydajnościach, dłuższej żywotności lub wyższej klasie wiatru.

Bernhard Telgmann, wiceprezes ds. Produktów i technologii w Senvion, stwierdził: "Na początku tego roku ogłosiliśmy, że wraz z naszym nowym właścicielem będziemy w stanie wzmocnić inwestycje w rozwój naszych produktów. Od tamtej pory przedstawiliśmy nową turbinę z najdłuższymi ostrzami na lądzie obecnie dostępnym i obecnie mamy duży krok naprzód w poprawianiu wydajności łopat, zdobywając RodPack. Senvion jest liderem technologii i będziemy kontynuować nasz pionierski duch. "

We wrześniu 2015 r. Firma przedstawiła swoją turbinę niskotowarową Senvion 3.4M140 o długości ostrzu 68,5 m i otworzyła w Bengaluru (Bangalore) dodatkowe centrum badawczo-rozwojowe w Indiach, aby obsługiwać TechCenter w Osterrönfeld. Senvion został przejęty przez Centrebridge Partners w kwietniu i od tego czasu nowi właściciele zapowiedzieli jasny plan i wsparcie dla dalszych inwestycji w innowacje w Senvion.