Strona główna > Aktualności > Treści

Rynki FRP: budownictwo

Dec 24, 2016

W ciągle rozwijającym się segmencie budowlanym i budowlanym przyjęcie materiałów kompozytowych było powolne, ale zaczyna się podnosić, wywołując obiecujące zmiany w przepisach. Pierwsze sukcesy w segmencie ogrodzeń i tarasów mieszkalnych nastąpiły w połowie lat 2000. (więcej informacji na ten temat można znaleźć w "Kompozytach wykończonych drewnem" na stronie "Editor's Picks").

Godne pochwały wysiłki Amerykańskich Producentów Kompozytorów Assn. (ACMA, Arlington, Va.), Aby zmodyfikować Międzynarodowy Kodeks Budowlany ( IBC ) oraz rosnącą świadomość trwałości środowiskowej kompozytów za pomocą narzędzi do analizy cyklu życiowego wcześniej zyskały na przemyśle kompozytów niewielkie zyski, jakie architekci nazywają "kopertą budynku" Elementy wystroju, takie jak gzymsy i kolumny, linia okienna, drzwi wejściowe, świetliki i panele świetlne stanowiły początek. Obserwatorzy przemysłu zauważyli jednak duże możliwości kompozytów w ścianach, fundamentach, okładzinach i pokryciach dachowych. W 2014 r. Drzwi zaczęły się otwierać, ponieważ architekci odpowiedzieli na Międzynarodowy Kodeks Budowy Międzynarodowej Kodeksu Międzynarodowych Kodeksów Międzynarodowych Kodeksu Międzynarodowego (Kodeks Międzynarodowego Kodeksu Kodeksu) (2009), który zawiera obecnie rozdział 26 " Konstrukcja z tworzyw sztucznych" i podsekcja 12 firmy IBC " Reimforced Polymer ". W CAMX 2015, w Dallas TX w USA, Marcio Sandri, wiceprezes i dyrektor ds. Marketingu szkła dla Owens Corning Business Solutions (Toledo, OH, USA) poinformowali uczestników, że rynek budowlany zużyje 1,45 mln ton szkła wzmocnionego Kompozytów rocznie do 2018 r., 3,6% wzrostu rocznie.

Ujednolicone systemy paneli pomogą zwiększyć wzrost. Stały się one popularną alternatywą dla konwencjonalnych, budowanych w konstrukcji kopert, ponieważ mogą być prefabrykowane, poza miejscem, w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Znacznie upraszczają instalację na miejscu, zmniejszając kosztowne prace w miejscu pracy i skracają harmonogram budowy. W 2009 r. Nowa podsekcja 12 IBC zatwierdziła stosowanie kompozytów polimerowych wzmocnionych włóknami (FRP) do takich systemów. W 2014 r. System panelowy Fireshield 285 firmy Kreysler & Associates uczynił je praktycznymi konstrukcjami wyższymi niż 12 m (cztery piętra i wyższymi) przy użyciu systemu FRP, który mógłby przejść wymaganą certyfikat odporności ogniowej NFPA 285, umożliwiając (SFMOMA) (patrz "Kompozyty architektoniczne: wzrastające do nowych wyzwań" w sekcji "Wybór redaktora").

Chociaż Fireshield 285 oferował SFMOMA najtańsze rozwiązanie - o 20% mniejsze zużycie energii z użyciem konkurencyjnych materiałów i wyeliminowało ponad 450 000 kg konstrukcji stalowej wtórnej, płyty FRP firmy Kreysler nadal wymagały zastosowania systemu wtórnego ramowania aluminiowego, wyprodukowanego przez renomowaną fasadę Projekt / budowa firmy Enclos (Eagan, MN, USA). Kurtyny z aluminium są jednak podpalane, ponieważ bardzo przewodzące aluminium promieniuje latem ciepło do klimatyzowanych wnętrz i kanałów ciepłych z ogrzewanych przestrzeni wewnętrznych przy niskich temperaturach, co znacznie zwiększa koszty energii. Ponadto aluminium jest wytwarzane w procesie energochłonnym, co wpływa na ogólną ocenę LEED budynku, certyfikat niezależny oceniający budowę budynku i stabilność operacyjną. To skłoniło Kreysler, Enclos i architektów Gensler Los Angeles (Los Angeles, CA, USA) do zespołów projektujących zadanie w Laboratorium Innowacji Materiałowych w Kalifornijskim Uniwersytecie Politechnicznym - San Luis Obispo (Cal Poly SLO, CA, USA) Które mają więcej obciążenia substrukturalnego (zobacz "Obudowa budynku: fasady z fasadą FRP" w "Edytorze"). Od tamtej pory tendencja do spotykania kompozytów spełnia wymogi estetyczne, cieplne i strukturalne obciążenia umieszczone na zewnętrznej obudowie budynku.

Równolegle, zarówno w budownictwie komercyjnym jak i mieszkaniowym, jest zastąpienie aluminium kompozytowymi elementami w ramie okiennej i elementach linii. I zastąpić wzmocnienia stalowe i aluminiowe wprowadzone do istniejących dużych elementów winylowych i PVC. Jednym z nich jest Covestro (dawniej Bayer MaterialScience, Pittsburgh, PA, USA), który prowadził stały rozwój deweloperski przez garstkę dostawców materiałów i producentów okien i drzwi, które wykorzystują konwergencję nowych technologii okiennych, zmiany w Międzynarodowego Kodeksu Budowlanego oraz wprowadzenia systemu ratingowego Energy Star 6.0 US EPA, federalnego standardu wydajności energetycznej systemów okiennych.

Ta nowa technologia zawiera poliuretan wypełniany szkłem, którego kluczowa zaleta jest siedmiokrotnie skuteczniejsza niż izolacja cieplna w porównaniu z aluminium, co przekłada się na znacznie niższą stratę cieplną. Jeden z partnerów, Deceuninck North America (Monroe, MI, USA) uruchomił nowy system zbrojenia okiennego, INNERGY, zawierający wzmocnione włóknem szklanym poliuretanowe usztywniacze okienne do wkładania do pustych, wytłaczanych skrzydeł okiennych z winylu i profili ramy. Usztywnienia zawierają 80% włókna szklanego i 20% poliuretanu i zastępują tradycyjne wkładki aluminiowe. Po zwyczajowym, początkowym początkowym odczuciu dotarcia do wprowadzenia produktu Deceuninck, dostawca systemów okiennych do producentów okien, informuje o silnym wzroście sprzedaży. W 2015 r. Przesyłki w oknach wzrosły o 40-50% w stosunku do 2014 r. ", A firma spodziewa się podobnych stóp wzrostu w ciągu najbliższych kilku lat. Dyrektor ds. Rynku Covestro Paul Platte, 60% budynków komercyjnych w Stanach Zjednoczonych, jest trzypiętrowy i krótszy - wynika z danych opublikowanych przez Departament Energii USA. Bardziej rygorystyczne i kosztowne są również wymagania dotyczące wydajności (obciążenie, odchylenie, pożar i dym) w przypadku zastosowań w wieżowcach. W związku z tym Platte mówi, że firma spodziewa się kolejnej fazy rozszerzenia rynku technologii pultruzji poliuretanowej na drzwi mieszkaniowe i niskopodłogowe oraz zastosowań okiennych w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat. Wielozadaniowe aplikacje są postrzegane jako trzy do pięciu lat w dół drogi.

W 2014 r. Wprowadzono opatentowane ściany fundamentowe kompozytowe Epitome z systemów paneli zespolonych (CPS, Eagle River, WI, USA), substytut ścian fundamentowych z betonu natryskowego, standardu mieszkalnego dla prywatnych domów w Stanach Zjednoczonych od ponad 100 lat. Produkowany przez firmę Fiber-Tech Industries Inc. (Cadillac, MI, USA) z użyciem żywicy Modar z Ashland Performance Materials (Dublin, Ohio). W 2015 r. Do ścian, podłóg i konstrukcji dachowych wprowadzono strukturalne panele kompozytowe termoplastyczne o wymiarach 3m przez 9m wykonane przez Axia Materials (Seul, Korea Południowa). Dzięki zastosowaniu wyprodukowanych proszkowo domowych systemów matrycowych Axia osiąga w wyniku nagrzewania się lepkość podobną do wody, co powoduje, że uzyskuje się doskonałe wymywanie na mokro, w tym impregnowanie włókien ciągłych w włóknach, w procesie laminowania ciągłego. Powstały 3-metrowy arkusz twarzy, pokryty powłoką UV z jednej strony, jest następnie cięty, a następnie laminowany na różnych materiałach rdzeniowych, także w sposób ciągły, w celu wytworzenia kompozytowych płyt izolacyjnych (SIP), które są lekkie, wodoodporne i odporne na promieniowanie UV , I podobno nadaje się do budowy schronów wojskowych, obudowy modułowej i wiele innych. Płaskie panele strukturalne mogą być transportowane w pojemniku, a następnie szybko montowane na miejscu poprzez spoiny klejowe i / lub kompozytowe złącza kompozytowe.